Technologia pianki poliuretanowej

[vc_row][vc_column width=”1/4″][vc_single_image image=”187″ img_size=”400×500″][/vc_column][vc_column width=”3/4″][vc_column_text]Jeszcze parę lat temu polski rynek izolacji budowlanych zdominowany był przez mało efektywne technologie, ponieważ przy wyborze termoizolacji konsumenci sugerowali się w dużej mierze ceną, nie patrząc na koszty użytkowania obiektu w przyszłości. Obecnie możemy zaobserwować zmiany w podejściu do inwestycji budowlanych, klienci coraz częściej otwierają się na nowe technologie, szczególnie te, które zapewnią im większy komfort i oszczędności podczas użytkowania. Z tego względu wełna czy styropian stale pomniejszają swój udział w rynku izolacji, a ich miejsce zajmuje ocieplanie pianką poliuretanowa.

Pianka poliuretanowa jest polimerem charakteryzującym się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Stanowi izolację termiczną i akustyczną w przypadku pianki otwarto komórkowej oraz izolację termiczną, akustyczną oraz hydroizolację w przypadku pian zamknięto komórkowych. Pianka PUR produkowana jest bezpośrednio na miejscu budowy w specjalistycznej wysokociśnieniowej maszynie, tzw. reaktorze poprzez zmieszanie dwóch płynnych komponentów – poliolu oraz izocyjanianu.

Natryskiwany w odpowiedniej temperaturze pod odpowiednim ciśnieniem materiał trafia na powierzchnię, gdzie w ciągu kilku sekund zachodzi reakcja chemiczna, podczas której pianka pur silnie rozrasta się, twardnieje i przyczepia do natryskiwanego podłoża. Ostatnim etapem reakcji chemicznej jest tzw. sieciowanie, dzięki któremu piana uzyskuje pożądaną elastyczność oraz wytrzymałość.

W przeciwieństwie do wełny mineralnej i styropianu, których strukturę tworzą warstwy powietrza,
struktura wytworzonej pianki posiada komórki wypełnione gazem odpowiadającym za doskonałe właściwości izolacyjne i tzw. wiatroszczelność.. Im większa ilość tych komórek tym pianka pur jest bardziej gęsta i posiada lepsze właściwości izolacyjne.

Zamknięto komórkowa pianka poliuretanowa uznawana jest aktualnie za najlepszy materiał izolacyjny, który posiada współczynnik przewodnictwa ciepła na poziomie λ = 0,022W/m*K.

Technologia hydrodynamicznego natrysku znajduje zastosowanie podczas termo i hydroizolacji rozmaitych obiektów takich jak budynki mieszkalne, obiekty przemysłowe i rolnicze. Stosowane przez nas materiały są w pełni ekologiczne; nie wpływają negatywnie na klimat oraz są neutralne dla człowieka ponieważ zawierają środki spieniające na bazie wody.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]